Ford Model T

1908-1927

První auto vyráběné na montážní lince, které zpřístupnilo automobil širokým masám.

Ford Model T, často označovaný jako "Tin Lizzie", je jedním z nejdůležitějších a nejikoničtějších automobilů v historii. Tento vůz, vyráběný společností Ford Motor Company od roku 1908 do roku 1927, zásadně změnil automobilový průmysl a zpřístupnil automobilizmus širokým vrstvám obyvatelstva. Jeho význam spočívá nejen v jeho technických a designových inovacích, ale také v revolučních výrobních metodách, které zavedl Henry Ford.

Vývoj a uvedení na trh
Ford Model T byl představen 1. října 1908. Jeho design navrhl tým vedený Henry Fordem, včetně hlavního inženýra Childe Harolda Willse a dalších klíčových osobností, jako byli Joseph A. Galamb a Eugene Farkas. Hlavním cílem bylo vytvořit spolehlivý, jednoduchý a cenově dostupný vůz, který by mohl být dostupný široké veřejnosti.

Technické specifikace
Model T byl poháněn čtyřválcovým motorem o objemu 2,9 litru, který produkoval 20 koní (15 kW). Tento motor umožňoval vozu dosáhnout maximální rychlosti kolem 45 mph (72 km/h). Vůz měl dvourychlostní planetovou převodovku, která byla jednoduchá na ovládání, což bylo důležité pro nezkušené řidiče té doby. Ford Model T byl také známý svým vysokým podvozkem, který mu umožňoval snadnou jízdu i po špatně udržovaných cestách.

Výrobní inovace
Nejdůležitějším přínosem Fordu Model T byla zavedení montážní linky, která byla poprvé použita v roce 1913. Tento systém umožnil dramatické zvýšení efektivity výroby a snížení nákladů. Díky tomu mohla cena Modelu T klesnout z původních 850 dolarů v roce 1908 na pouhých 260 dolarů v roce 1925. Montážní linka nejen urychlila výrobu, ale také umožnila standardizaci dílů, což přispělo k lepší kvalitě a spolehlivosti vozů.

Sociální dopad
Ford Model T měl obrovský sociální dopad. Díky své cenové dostupnosti umožnil mnoha lidem, kteří si dříve nemohli dovolit automobil, vlastnit vlastní vůz. To mělo za následek výrazné změny v životním stylu a mobilitě obyvatelstva, což vedlo k rozvoji předměstí a změně pracovních i volnočasových aktivit.

Konec výroby
Výroba Fordu Model T byla ukončena 26. května 1927. Během své devatenáctileté historie bylo vyrobeno více než 15 milionů kusů, což učinilo Model T nejprodávanějším autem své doby. Jeho místo v nabídce Fordu zaujal Model A, který přinesl modernější technologie a design.

Dědictví
Dědictví Fordu Model T je nesmírné. Tento vůz není jen ikonou automobilového průmyslu, ale také symbolem inovace, přístupnosti a změny. Ford Model T nejen zpřístupnil automobilismus masám, ale také přinesl průmyslové změny, které ovlivnily mnoho dalších odvětví.

Ford Model T je skutečně revolučním vozem, který změnil způsob, jakým lidé žijí, pracují a cestují. Jeho odkaz žije dodnes a jeho vliv je patrný v moderních výrobních technikách a přístupu k automobilovému designu.

Další automobilové ikony

Ford Model T

Ford Model T 1908-1927

Volkswagen Beetle

Volkswagen Beetle 1938-2003

Ikona automobilového průmyslu

Zobrazit všechny
Máte dotaz?